Realiz Cojan

Sc.129 Mugur al Mileniului  III

Profesori

Realizarile d-nei maistru Vasilica Cojan

"In perioada activitatii desfasurata ca salariat si dascal in invatamant, pe langa succesele in profesie, in timpul liber m-am ocupat de diferite creatii, participand de-a lungul anilor la diferite concursuri, cu creatii personale si la expozitii in tara si strainatate, la care am primit premii si medalii dupa cum urmeaza:

1969 - Mentiune la faza republicana a celei de a II-a expozitii de Arta Populara.
         - Participare cu o piesa de costum la Expozitia republicana.
1970 - Medalia de Argint la expozitia republicana "Arta Populara".
1971 - Expozitia din R.D.G. "Romania se Prezinta" cu o demonstratie  in incinta expozitiei.
1974 - Premiul III la concursul national "Amintiri Turistice" cu tapiseria "Stefan cel Mare si D-na Maria".
1977 - Premiul II la Festivalul national "Arta Decorativa".
         - Premiul II portretul "Mihai Viteazu"
1978 - Participare la Festivalul Umorului "Constantin Tanase-Vaslui"

In perioada activitatii la catedra am participat la toate cursurile organizate pe specific "Educatie Tehnologica":

1993 - Coautoare la Programa scolara de Editura Tehnologica.
         - In luna noiembrie, ora televizata la predarea ore de Educatie Tehnologica.
1995 - Am sustinut gradul didactic I .
1996 - Am participat la expozitia municipala a scolilor din gimnaziu, unde au fost selectate  lucrarile   celor   6  elevi, care au participat la faza nationala a olimpiadei Mestesuguri Artistice Traditionale.
1997 - Participarea la Olimpiada nationala cu trei elevi, dincare s-a obtinut un premiu pentru inovatie.
1998 - Participare cu 2 elevi la Olimpiada nationala obtinindu-se 2 premii II.
1999 - Participare cu 4 elevi la Olimpiada nationala obtinindu-se 2 premii II si un premiu III.

Pentru obtinerea acestor rezultate am organizat diferite vizite la muzee si expozitii, efectuind numeroase ore de documentare, fiind un bogat izvor de inspiratie pentru viitorii creatori, plus orele suplimentare petrecute in scoala
pentru a exersarea si insusirea tehnicii de lucru."

Impresii ale elevilor d-nei maistru Cojan:

" Dansa ne-a invatat sa tricotam, sa brodam si sa tesem la gherghef, lucruri pe care nu le stiam. Pentru a ne dezvolta cunostintele d-na prof. Cojan ne-a dus sa vizitam Muzeul de Cultura, Muzeul Satului si multe expozitii de pictura si sculptura" . (Crina Andreea Tarla)

"D-na profesoara este ca o a doua mama pentru noi, si mai ales pe durata taberei din Sibiu, cand a avut grija de noi. Este o persoana cu multa rabdare, asa cum este firesc pentru un cadru didactic si a stiut intotdeauna sa ne gaseasca defectele, sa le indrepte si sa ne scoata in evidenta calitatile, sa ne putem folosi de ele". (Mariana si Nicoleta Coscai)