Istoricul Scolii 129

ist.gif (33966 bytes)

Staf-ul Sc. 129 Profesorii nostri Sc. 129 Mugur al Mileniului III Sc.129 Mugur al Mileniului III

Istoricul Scolii Generale 129

Lumea trebuie sa se intemeieze pe dreptate, sa capete caldura iubirii si sa se lumineze prin educatie. O scanteie izvorita din sacrificiu, daruire si profesionalism a luminat mintea multor generatii de elevi. Recunostinta lor, acum oameni de afaceri, doctori, profesori, studenti sau liceeni, ne da acel minunat sentiment de implinire si de mindrie.
Nu o institutie cu ziduri reci si impunatoare am ridicat de-a lungul celor 24 de ani ci o
casa a noastra, cu temelie de stabilitate si acoperis de speranta.
Peste ani, trecatorul prin aceasta casa va spune: "Aici e o parte a sufletului meu."
Aceasta este cartea de vizita a cadrelor didactice, a fostilor si actualilor nostri elevi. Colectivul nostru s-a format si s-a sudat pe parcursul celor 24 de ani dupa principii sanatoase care au avut ca fundament: constiinta profesionala, respectul si spiritul colegialitatii, implinirea afectiva si marea disponibilitate pentru introducerea noului in realizarea performantelor in scoala. Suntem o mare familie, in care fiecare isi gaseste locul si isi cunoaste rostul.

Director prof. Olga Mangaru

Pentru a afla amanunte despre trecutul si prezentul Scolii 129 va punem la dispozitie Monografia Scolii 129 de Ioan Marculet, Nicoleta Ionita si Catalina Atena Enache